ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej (zus.pl) ankietę, która pomoże określić, czy dana osoba uzyska prawo do tzw. renty wdowiej. Wystarczy odpowiedzieć na siedem pytań, między innymi o płeć, datę urodzenia, datę śmierci żony/męża, tzw. wspólność małżeńską czy wysokość pobieranych świadczeń.
Interaktywna ankieta na stronie internetowej ZUS pomoże sprawdzić, czy masz prawo do łączenia wypłaty własnego świadczenia z rentą rodzinną po małżonku. Wnioski o tzw. renty wdowie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje od 1 stycznia.
Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno, wybrane świadczenie. Własną emeryturę/rentę albo rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Od lipca przyszłego roku to się zmieni. Będą mogli otrzymywać jedno pełne świadczenie i 15 procent drugiego. Zainteresowani sami zdecydują, które świadczenie chcą otrzymywać w całości, a które częściowo. Na stronie internetowej ZUS (zus.pl) dostępny jest kalkulator, który pomoże im wybrać korzystniejszy wariant. Połączona wypłata będzie mogła wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury. Obecnie to 5342,88 zł brutto.
Tzw. renta wdowia, czyli wypłata własnego świadczenia łącznie z rentą rodzinną, będzie przysługiwała po spełnieniu kilku warunków. Trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny i nie wcześniej niż 5 lat przed jego ukończeniem nabyć prawo do renty rodzinnej. Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał też pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej. Prawo do łączenia wypłat wygaśnie, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na stronie internetowej instytucji oraz w placówkach Zakładu.
Aby od 1 lipca 2025 r. otrzymywać wypłatę połączonych świadczeń, możesz złożyć wniosek od 1 stycznia do 31 lipca 2025 r. Nie musisz się spieszyć.